Dla potrzeb oddziału położniczo-ginekologicznego został zakupiony 2-kanałowy aparat TENS ze specjalnie opracowanymi programami do uśmierzania bólów okołoporodowych

Poniedziałek 21 października 2019 10:47:30

SPZOZ w Lublińcu pragnie poinformować wszystkie „przyszłe Mamy”, że dla potrzeb oddziału położniczo-ginekologicznego został zakupiony 2-kanałowy aparat TENS ze specjalnie opracowanymi programami do uśmierzania bólów okołoporodowych.

Aparat TENS stosowany jest w medycynie od lat jako sprawdzona metoda łagodzenia dolegliwości bólowych. Należy jednak pamiętać, że TENS nie likwiduje przyczyn bólu, a jedynie ogranicza jego odczuwanie. Wynika to z oddziaływania na dwa fizjologiczne mechanizmy o naturalnym działaniu przeciwbólowym (w zależności od ustawionych parametrów impulsów):

1. uwalnianie endorfin,
  2. blokowanie bramki bólowej odpowiedzialnej za doprowadzanie bodźców bólowych do mózgu,

Aparat TENS wyzwala zatem naturalne mechanizmy hamujące doznania bólowe podczas porodu, szczególnie w początkowych fazach porodu (przed całkowitym rozwarciem), co skraca czas trwania pierwszego etapu porodu i pozwala rodzącej zachować więcej sił potrzebnych podczas parcia.

Metoda TENS jest całkowicie bezpieczna (za wyjątkiem takich przeciwwskazań, jak rozrusznik serca, czy epilepsja). Impulsy TENS oddziałują jedynie na nerwy czuciowe, przepływają po powierzchni skóry i odczuwane są jako przyjemne mrowienie. Nie stwarzają żadnego zagrożenia ani dla dziecka, ani dla matki. W przeciwieństwie do metod farmakologicznych, TENS nie posiada żadnych efektów ubocznych.