do góry
6b7424-eu.jpg
Znajdź numer telefonu do poradni, oddziału, pracowni...
Telefony
W sytuacji zagrożenia życia wybierz nr 112

Dlaczego warto rodzić w Lublińcu

 

Dlaczego warto rodzić w Lublińcu

Przyjście na świat dziecka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu rodziny. Przed porodem rodzice stawiają sobie więc pytanie: który szpital wybrać, który będzie najlepszym miejscem nie tylko dla nowonarodzonego dziecka, ale także dla przyszłej mamy?

Nowoczesny pawilon szpitalny

W 2011 r. oddany został do użytku nowy pawilon Szpitala Powiatowego w Lublińcu, w którym mieszczą się oddziały: pediatryczny, ginekologiczny, położniczy i noworodkowy. Szpital dysponuje nowoczesną salą operacyjną do cięć cesarskich spełniającą wszystkie normy europejskie. Cały trakt porodowy ma podwyższone parametry higieniczne. Znajdują się tu dwie sale porodowe połączone drzwiami przesuwnymi z własnymi łazienkami. Ściany pokryte są specjalną wielowarstwową farbą zawierającą bakteriobójcze jony srebra. Sale wyposażone są w niezależną wentylację mechaniczną z klimatyzacją, podłoga pokryta jest antystatyczną wykładziną spełniającą atesty higieny dla szpitali. Sale wyposażone są również w przepływowe lampy bakteriobójcze. Zarówno blok porodowy jak i oddział noworodkowy jest bogato wyposażony w nowoczesny sprzęt podarowany m.in. przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nowoczesne inkubatory, aparat USG, pompy infuzyjne, „ciepłe gniazdka”, a także stanowiska do resuscytacji noworodka. Za ich pomocą możliwe jest monitorowanie noworodka w zakresie temperatury, wagi, saturacji, EKG i tętna. Istnieje też możliwość wykonania RTG. Stanowiska te posiadają regulację ogrzewania, oświetlenia i alarmów mierzonych parametrów medycznych. Zintegrowana waga umożliwia szybką i łatwą ocenę oraz tworzenie trendów wzrostu i rozwoju noworodków.

- Przyszłość powiatu związana jest z nowo narodzonymi dziećmi, dlatego tak ważne jest dla nas unowocześnianie naszej porodówki , na której przyszłe mamy, dla których pojawienie się dziecka jest najważniejszą chwilą w życiu, zapewnione mają odpowiednie warunki lokalowe i mogą przeżywać ten szczególny moment swojego życia w towarzystwie osób bliskich. Zarówno personel medyczny, jak również wyposażenie oddziałów w sprzęt specjalistyczny gwarantuje, że ta jedna z najważniejszych chwil w życiu każdej kobiety może być przeżywana w poczuciu bezpieczeństwa – mówi wicestarosta Tadeusz Konina.

Świadomy, aktywny poród

Oddział Położniczy szpitala zapewnia możliwość odbycia porodu w komfortowych warunkach i kameralnej atmosferze. W sali porodowej może przebywać również mąż lub inna bliska osoba rodzącej.

Podstawowym zadaniem zespołu medycznego tego oddziału jest przygotowanie pary rodzicielskiej do naturalnego porodu pod opieką specjalistów i w dobrej atmosferze. We współczesnej dobie przyspieszonego tempa życia i stresu oznacza to rozładowanie "nienaturalnych" obronnych napięć, niepokoju. Personel medyczny oddziału proponuje świadomy, aktywny i sprawny poród.

Uczymy jak zajmować się maluszkiem

Młodzi rodzice mogą przygotować się do tego ważnego wydarzenia w Szkole Rodzenia. Szkoła prowadzona jest już od blisko 18 lat z satysfakcjonującym efektem, tzn. wysokim odsetkiem dobrostanu noworodka w popularnej skali Apgar, a znikomym odsetkiem powikłań porodu zakończonych zabiegiem. Sale przedporodowe i poporodowe oraz sale roomin-ing w nowym budynku są czyste, przestronne i zapewniają przeżycie cudu narodzin w intymnej atmosferze. Noworodek przebywa pod opieką matki przez cały okres pobytu w oddziale, wszelkie konieczne interwencje przeprowadzamy pod czujnym okiem matki, rodzice są informowani na bieżąco o stanie zdrowia ich pociechy przez ordynatora oddziału. Nauka karmienia prowadzona jest przez wykwalifikowany personel. Pomocny i dający efekt stymulacji naturalnej pokarmu u matki zapewniają dwa laktatory SYMFONIA. Rodzice dodatkowo uczeni są podstawowych koniecznych czynności pielęgnacyjnych u swojego maluszka, co zapewnia pewność opieki w domu.

A ból?

Z każdą rodzącą omawiany jest indywidualny plan porodu. Rodzące mogą skorzystać z następujących metod łagodzenia bólu porodowego - mówi lek. med. Marek Kowalik, ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego.

1. TECHNIKI RELAKSACYJNO – ODDECHOWE - podczas porodu rodząca może przybierać wygodne i najlepsze dla siebie pozycje, w tym wertykalne. Kobieta rodząca może korzystać z prysznica. Do dyspozycji rodzących są nowoczesne, specjalistyczne łóżka porodowe, sako, piłki, drabinki itp.

2. PARACETAMOL – lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy do podawania we wlewie dożylnym. Działanie przeciwbólowe występuje w ciągu 5-10 minut po rozpoczęciu podawania.

3. TENS jest sprawdzoną klinicznie, nieinwazyjną, niefarmakologiczną i skuteczną terapią przeciwbólową. Metoda ta polega na przezskórnej stymulacji nerwów przez elektrostymulatory wysyłające impulsy elektryczne o niskiej amplitudzie z elektrod przez skórę do nerwów obwodowych. W przeciwieństwie do wielu leków, prądy TENS nie mają znanych skutków ubocznych, co jest istotną zaletą. Metoda stosowana jest w przypadku wystąpienia dolegliwości związanych z porodem, dotyczących okolicy krzyżowo-lędźwiowej.

4. ENTONOX, czyli mieszanka podtlenku azotu z tlenem, tzw. gaz rozweselający. Stosuje się go w sytuacji, kiedy pacjentka odczuwa silne dolegliwości porodowe. Samodzielne podawanie mieszaniny podtlenku azotu i tlenu jest łatwe i bezproblemowe.

Od stycznia 2021r. wprowadzona zostaje nowa metoda uśmierzenia bólu porodowego:

REMIFENTANYL - jest efektywnym lekiem służącym do uśmierzania bólu porodowego. Ultrakrótki czas działania wynoszący 1-2 minuty i podawanie w systemie analgezji kontrolowanej przez pacjentkę (PCA) lub w minimalnym wlewie ciągłym sprawia, że może być zaoferowany rodzącym pacjentkom jako opcja znieczulenia porodu.

Cesarskie cięcia wykonywane są w znieczuleniu przewodowym, co zwiększa bezpieczeństwo matki i dziecka i zapewnia kontakt matki z dzieckiem zaraz po zabiegu.

Opieka nad matką i dzieckiem

Całodobowo dyżurujący zespół specjalistów zapewnia bezpieczeństwo pacjentkom i ich nowo narodzonym dzieciom. Wszystkie sale są w systemie rooming-in, tzn. matki mogą całą dobę przebywać ze swoim dzieckiem.

- Na oddziale noworodkowym opiekujemy się zarówno dzieckiem, jak i matką, uczymy prawidłowej techniki przystawiania dziecka do piersi, zajmujemy się dzieckiem, kiedy matka jest zmęczona. Pediatrzy obecni są przy każdym porodzie, aby w razie potrzeby podjąć natychmiastową resuscytację nowonarodzonego dziecka. Dzieci, które wymagają szczególnej opieki są pod specjalistyczną opieką neonatologa z Poradni Patologii Noworodka. Pacjentki mają również możliwość uzyskania porady telefonicznej przez całą dobę. Takie zapewnienie poczucia bezpieczeństwa jest bardzo istotą sprawą w sytuacji pojawienia się na świecie małego człowieka – wyjaśnia lek. med. Albin Matysek, ordynator Oddziału Noworodkowego.

Każde przebywające na oddziale dziecko ma wykonane również przesiewowe badanie słuchu i test pulsoksymetryczny (test w kierunku wad serca) oraz USG bioderek. Od kilku lat prowadzone są również testy w kierunku zaburzeń metabolicznych, niedoczynności tarczycy i mukowiscydozy.

 

 

Autor: Aneta Konieczny, Wydział Informacji, Promocji i Kultury, Starostwo Powiatowe w Lublińcu

Porodówka (5).Porodówka (10).Porodówka (3).Porodówka (8).Porodówka (13).Porodówka (1).Porodówka (6).Porodówka (11).Porodówka (4).Porodówka (9).Porodówka (2).Porodówka (7).Porodówka (12).

Utworzony: Czwartek 25 marca 2021 09:56:54 przez: Tomasz Lukosek

Ilość wyświetleń: 2716

Chcesz uniknąć czekania na połączenie z rejestracją?
Zachęcamy do rejestracji elektronicznej,
która znacznie przyspieszy cały proces (już niebawem...)
Zarejestruj się
Jak do nas dojechać?

Skontaktuj się z nami

Wyznacz trasę do szpitala

Skontaktuj się z nami

Wyznacz trasę do szpitala
Strona powstała przy współpracy
z Powiatem Lublinieckim
1134ac-herb_powiat_lubliniecki_z_podpisem_rgb2.jpg